logo skydliaukes harmonija (3)

Ko reikia skydliaukės darbui?

Skydliaukė yra labai svarbi endokrininė liauka, esanti mūsų kaklo srityje. Ji gamina medžiagų apykaitą reguliuojančius hormonus, tokius kaip Tiroksiną (T4) ir Trijodtironiną (T3).

Sklandžiam skydliaukės darbui užtikrinti, kasdieną reikia daugybės įvairių mikroelementų, tokių kaip geležis, jodas, selenas, magnis, vitaminas A ir D, B12, ir kitų, taip pat reikia baltymų, aminorūgščių ir kitų medžiagų. Todėl labai svarbu užtikrintį pilnavertę mityba su daug antioksidantų, pakankamu kiekiu baltymų, vaisių, daržovių ir uogų kurie pilni vitaminų ir mineralų kad ji galėtų tinkamai funkcionuoti ir užtinkrinti pakankamo hormonų kiekio gamybą. Taip pat labai svarbu kad iš maisto gaunami vitaminai ir mineralai būtų gerai pasisavinami.

Kas nutinka kai trūksta kažkurio elemento mūsų organizme? Pavyzdžiui be pakankamo geležies kiekio skydliaukė negali tinkamai funkcionuoti, kadangi T4 (4 jodo atomai) turi susijungti su tirozinu, ko negali tinkamai padaryti be pakankamo geležies kiekio, todėl skydliaukės veikla gali būti sutrikusi vien dėl geležies trūkumo (ir šiuo atveju išsitirti hemoglobiną nepakanka). Kad pasigamintų pakankamas T3 hormono kiekis, būtinas toks mikroelementas kaip selenas, o apie Jodą net nėra ką kalbėti-be jo skydliaukė negali pagaminti pakankamo T4 hormono kiekio. Tam kad būtų tinkamai pasigamintas TTH, dietoje turi būti pakankamai baltymų. Ir tai tik keletas pavyzdžių kurie parodo, kodėl pilnavertė mityba ir kartais papildai labai svarbūs elementai mūsų sveikatai ir gerai savijautai užtikrinti.

Skydliaukės sutrikimai dažnai lieka ilgai nediagnozuoti, kai diagnostika atliekama tik pagal TTH rodiklį. Vienas dažniausių skydliaukės sutrikimų įvyksta dėl autoimuninio tiroidito-kai antikūnai, susidariusieji prieš skydliaukės peroksidazę naikiną skydliaukę iš lėto ir ilgą laiką, TTH rodiklis išslieka normos ribose, o žmogus jau jaučia visus sutrikusios skydliaukės simptomus ir būklė tik ūmėja, todėl rekomenduočiau įtarus skydliaukės hormonų disbalansą atlikti pilną skydliaukės ištyrimą:

  1. Tirotropinas (TTH)
  2. Laisvasis tiroksinas (LT4)
  3. Laisvasis trijodtironinas (LT3)
  4. Antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę (ATPO)
  5. Jeigu nustatomas padidėjęs ATPO skaičius, tuomet ir skydliaukės echoskopiją

Papildomi naudingi tyrimai jau esant diagnozuotam skydliaukės sutrikimui:

  • Bendras kraujo tyrimas
  • Bendras baltymas
  • Feritinas
  • Folio rūgšties tyrimas (B9)
  • B12
  • Vit D
  • Gliukozė